Tramwaj
antysmogowy

Zielony Tramwaj, który wyjechał na ulice miast województwa śląskiego to element akcji społecznej, która ma na celu przybliżyć mieszkańcom polskich miast problem smogu i jego negatywnego wpływu na organizm ludzki. W ramach kampanii „Mogę #ZatrzymaćSMOG” mieszkańcy Katowic, Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia, Rudy Śląskiej, Zabrza, Gliwic, Sosnowca i Będzina mieli okazję przemierzać miasto w iście ekologicznym pojeździe – napędzanym prądem tramwaju, wnętrze którego porosła bujna roślinność i wypełniły odgłosy i zapachy lasu. Urzędnicy liczą, że akcja pozwoli zwrócić uwagę na problem smogu nękający polskie miasta.

Tramwaj w środku

Fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia

„Skuteczna walka ze smogiem musi odbywać się na wielu płaszczyznach. Działania, jakie podejmujemy, mają pobudzać do refleksji, jaki mamy wpływ na jakość powietrza. Musimy uświadomić sobie, że to także my przyczyniamy się do złej jakości powietrza i w dużej mierze od nas zależy stan środowiska” – podsumował projekt Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
Tramwaj w środku

Fot. Witold Trólka

Oprócz tramwajów mieszkańcy śląskich miast mogli odwiedzić także specjalne centra edukacyjne, w których dyżurowali eksperci środowiskowi, strażnicy miejscy i kominiarze dysponujący niezbędną wiedzą z zakresu wpływu smogu na nasz organizm, a także dowiedzieć się więcej o programach dofinansowujących inwestycje związane z ochroną środowiska i karach, które grożą mieszkańcom, których gospodarstwa domowe zatruwają powietrze.
Tramwaj w środku

Fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia

Województwo śląskie ma prawo do błękitnego nieba, a jego mieszkańcy do oddychania czystym i świeżym powietrzem. Jesteśmy drugim województwem, który przyjęło uchwałę antysmogową. Zagrożenie smogowe rośnie zwłaszcza o tej porze roku, a smog związany jest też z naszymi codziennymi wyborami. Dlatego prowadzimy akcję edukacyjną i zachęcamy mieszkańców do częstszego korzystania komunikacji miejskiej. Apelujemy też do rządu, aby wycofał z rynku złe paliwa, które stanowią główne źródło zagrożenia smogowego. Ostatnio zostało wprawdzie podpisane rozporządzenie, które zakazuje stosowania toksycznych paliw, ale czas obowiązywania tego rozporządzenia został odsunięty o 2 lata – podsumował Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego, jeden z pierwszych pasażerów zielonego tramwaju.
Tramwaj w środku

Fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia

Akcje edukacyjne, takie jak ta przeprowadzona na Śląsku pomagają budować świadomość potrzeby zmiany indywidualnych nawyków, dzięki której wszyscy będziemy w stanie polepszyć jakość powietrza w naszych miastach i stworzyć miejsca, w których warto żyć.

Źródło:
www.radiozet.pl/Nauka-i-Technologia/Technologia/Tramwaj-antysmogowy-na-ulicach-polskich-miast
oohmagazine.pl/14760,tramwaj-antysmogowy-w-wojewodztwie-slaskim