Trujące
autobusy szkolne

Żółte autobusy szkolne, które wszyscy znamy z pogodnych amerykańskich filmów familijnych, znalazły się na cenzurowanym, gdy organizacja Natural Resources Defense Council (NRDC) przeprowadziła badanie mierzące ilość spalin wdychanych przez uczniów. Okazało się, że dzieci podróżujące do szkoły autobusami wyposażonymi w silniki Diesla, są narażone na czterokrotnie większą dawkę trujących spalin niż osoby dojeżdżające do szkoły samochodem.

Żółty autobus szkolny na parkingu
Przeciętny amerykański uczeń korzysta ze szkolnego autobusu 1–2 godz. dziennie, 180 dni w roku. Wdychanie spalin po drodze do i ze szkoły na przestrzeni dziesięciu lat może spowodować 23–46 dodatkowych zgonów w wyniku zachorowań na raka (na milion uczniów) – tak wynika z raportu NRDC.
Trujący autobus szkolny podczas jazdy
W wyniku powyższych badań Agencja Ochrony Środowiska (The Environmental Protection Agency) wystosowała zakaz parkowania na włączonym silniku oraz szereg zaleceń dotyczących wyposażenia szkolnych autobusów w filtry cząstek stałych, dzięki którym można zminimalizować emisje szkodliwych spalin. Pomimo pojawienia się w ofertach producentów autobusów szkolnych wersji zasilanych LPG oraz CNG, diesel nadal pozostaje głównym źródłem napędzającym pojazdy wożące amerykańskie dzieci do szkół.